Odpowiednie pielęgnowanie skóry butów oraz podeszwy pozwala wydłużyć ich żywotność i jednocześnie uodpornić no warunki atmosferyczne oraz mechaniczne uszkodzenia. Kochamy buty i miłość tą pragniemy zaszczepić także w użytkownikach butów Królewski Herb. Poniżej mogą Państwo zapoznać się ze szczegółami jak dbać o wysokiej klasy obuwie, oferowane w naszym sklepie.
W ofercie firmy Królewski Herb znajdują się buty ze skóry licowej oraz zamszowej i należy bezwzględnie pamiętać, że stosowane preparaty do obu tych rodzajów bardzo się od siebie różnią. Istnieje jednak wspólny mianownik dbałości o wszystkie buty jakie posiadamy. Kilka złotych zasad podajemy poniżej
Ogólne zasady dbania o obuwie:
- Odpoczynek dla butów. Buty po całodniowym użytkowaniu potrzebują co najmniej jednego dnia odpoczynku – złota zasada, którą mocno wspieramy. Warto też po całodniowym noszeniu oczyścić buty z brudu za pomocą szczotki lub bawełnianej szmatki.
- Stosowanie preparatów. Pasty, kremy oraz inne środki pielęgnacyjne są niezbędne. Warto jednak zapoznać się z zasadami ich użycia (szczegóły poniżej).
- Używanie prawideł. Prawidła doskonale regenerują skórę butów; nadają im pierwotny kształt jednocześnie pozwalają pozbyć się wilgoci oraz przykrych zapachów. Najlepiej używać prawideł pełnych z drewna (najczęściej stosowane są cedrowe), które mają bardzo wiele dodatkowych atrybutów, m.in. działa ono zabójczo na drobnoustroje i bakterie. Ważne jest aby prawidła wypełniały cały but (na długość i szerokość) ale miały jednocześnie prześwity zapewniające cyrkulację powietrza. Rozmiar prawideł to również klucz do prawidłowej dbałości o obuwie: nie mogą one bowiem nadmiernie wypychać butów na boki oraz na długość. Może to skutkować uszkodzeniem obuwia lub jego nadmiernym rozejściem. Ponadto prawidła doskonale sprawdzają się w podróży – kiedy wyposażymy w nie buty - nie musimy się martwić o zgniecenie ich w torbie.
- Worki bawełniane. Worki również spełniają ważną rolę. Zabezpieczają one buty przed kurzem oraz światłem a w podróży dodatkowo są ochroną od zarysowań i zadrapań. Najlepszym rozwiązaniem są worki z miękkiej bawełny, która doskonale sprawdzi się zarówno w torbie podróżnej jak i w szafce.
- Ochrona przed wilgocią. Wilgoć to jeden z największych wrogów obuwia. Niezwłocznie należy się jej pozbyć nie narażając buta na zbyt długie obcowanie z nią. Pozornie niegroźna wilgoć może również skutkować pleśnią, co dyskwalifikuje buty od dalszego użytkowania. Skórzana podeszwa radzi sobie doskonale z wilgocią ale wymaga również dokładnego wysuszenia aby nie narazić jej na uszkodzenie. W celu suszenia butów możemy użyć także zwykłych gazet wypychając nimi wnętrze buta – doskonale absorbują one wodę. Absolutnie zabrania się suszyć butów na lub w pobliżu źródeł ciepła. W trakcie suszenia nie zaleca się stosowania worków bawełnianych aby buty spokojnie oddały wilgoć w nich zalegającą.
Pielęgnację można podzielić na dwa rodzaje:
Skóra gładka licowa |
Skóra zamszowa |
|
|
|
|
Skóra gładka licowa - pielęgnacja regularna
Skóra licowa nie wymaga wielu specjalnych regularnych zabiegów. Dobrze zabezpieczone buty wystarczy przed każdym wyjściem odpowiednio wypastować i wypolerować aby przy zachowaniu ogólnych zasad pielęgnacji było to wystarczające. Jeśli jednak chcemy uzyskać piękny i jak najbardziej przez dżentelmena pożądany lustrzany połysk na czubku buta oraz pięcie potrzebne są: determinacja, czas, odrobina pasty (najlepiej z woskiem) oraz wody. Dokładnie w tej kolejności, choć przewrotnie to w tym przypadku preparaty do czyszczenia są najmniej ważącym składnikiem w całości pracy. W celu uzyskania wspomnianego lustrzanego połysku nakładamy bawełnianą szmatką lub mazakiem naprzemiennie pastę oraz odrobinę wody następnie polerując. Uwaga: czynność tą powtarzamy do osiągnięcia zamierzonego skutku i tutaj właśnie największą rolę odgrywa czas i determinacja
Skóra gładka licowa - pielęgnacja sezonowa
W przeciwieństwie do regularnej pielęgnacji, sezonowa wymaga już poświęcenia więcej czasu, co i tak jest kosztem materialnym i niematerialnym niewspółmiernie niskim do efektów oraz żywotności obuwia. Odpowiednia pielęgnacja obuwia pozwala zdecydowanie wydłużyć ich przydatność.
Aby odpowiednio zabezpieczyć skórę rekomendujemy co najmniej 2 razy w roku (definitywnie raz przed zimą) a najlepiej raz na kwartał przeprowadzić ich renowację. Możemy nazwać te zabiegi obuwniczym SPA. Musimy do nich się nieco przygotować i rozłożyć cały proces czasem nawet na kilka dni (nie oszczędzajmy na czasie). Pamiętajmy aby wszystkie preparaty przed zastosowaniem całościowym wypróbować na nieco mniej widocznym kawałku aby stwierdzić, czy otrzymywany efekt jest rzeczywiście taki, jakiego sobie życzymy.
- Wyjmujemy sznurówki.
- Czyścimy obuwie z kurzu, brudu, błota itp. Warto też umyć skórzaną podeszwę aby przy czyszczeniu nadmiernie się nie brudzić.
- Po wyschnięciu zabieramy się do zabiegu:
- Renomat: doskonale oczyszcza skórę, pozbywa jej wcześniej naniesionych środków chemicznych, odtyka pory, słowem daje jej odetchnąć. Nakładamy minimalne ilości (!) na szmatkę bawełnianą i rozsmarowujemy na cholewce butów. Odczekujemy 5 minut (czas oczekiwania można wykorzystać na drugiego buta lub na inną parę). Szmatką lub szczotką ścieramy pozostałości preparatu na butach.
- Renowator: pierwsza warstwa zabezpieczenia, działa jak podkład na który następnie naniesiemy kolejne warstwy. Również nakładamy na szmatkę odrobinę o wsmarowujemy w skórę na całej powierzchni buta. Odczekujemy kilka minut i polerujemy buty szczotką lub bawełnianą szmatką.
- Krem do skór: aby wydobyć ze skóry piękny kolor i nadać butom świeżość dobrze jest nałożyć pastę w kolorze buta. Czerń znowu jest czernią a brąz brązem. Już po tym etapie powinno być widać znaczną różnicę w wyglądzie butów. Warto nałożyć czarny barwnik na ranty butów tak aby im również nadać głębszy ton. Po odczekaniu około 3 minut wypolerować szczotką lub bawełnianą szmatką. Jeśli chcemy wzmocnić ochronę butów możemy powtórzyć krok 2 i 3 kilkukrotnie.
- Pasta/Wosk: aby stworzyć niepowtarzalny efekt należy nałożyć wosk pamiętając jednak, że ma on właściwości utwardzania skóry dlatego nakłada go się tylko na elementy buta, które nie ulegają marszczeniu tj. nosek oraz pięta. To właśnie na tym etapie można uzyskać wspomniany efekt lustrzanego odbicia. Pastę również możemy nakładać kilkukrotnie za każdym razem polerując szczotką lub bawełnianą szmatką.
Tak zaimpregnowane buty gotowe są do użytkowania we wszystkich warunkach atmosferycznych w naszym kraju. Oczywiście proces ten należy regularnie powtarzać.
Skóra zamszowa - pielęgnacja regularna
Skóra zamszowa choć pozornie jest delikatna, to potrafi naprawdę wiele wytrzymać. Nie powoduje to jednak, że nie musimy jej pielęgnować. W przypadku butów zamszowych najlepiej jest wyposażyć się w odpowiednią szczotkę do zamszu z metalowymi elementami, które doskonale wyczesują włoski zamszu stawiając je w pozycji pionowej. W przypadku zabrudzeń musimy już posłużyć się renowatorem do zamszu. Uwaga, każdy but po dłuższym kontakcie z wodą zasługuje na dłuższą przerwę (patrz ogólne zasady dbania o obuwie).
Skóra zamszowa - pielęgnacja sezonowa
Skóra zamszowa również co jakiś czas powinna podlegać kompleksowej pielęgnacji. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że jest to nieco inny proces niż w przypadku skóry licowej.
- Wyjmujemy sznurówki.
- Czyścimy powierzchnie buta szczotką z metalowymi włoskami aby pozbyć się kurzu, brudu, błota itp. Warto też umyć skórzaną podeszwę aby przy czyszczeniu się nadmiernie nie brudzić.
- Stosujemy płyn czyszczący do zamszu (Omnidaim) aby odświeżyć włoski zamszowe i jednocześnie ułatwić im późniejsze odpowiednie ułożenie. Rozcieńczamy powyższy płyn z wodą (proporcję 1:1) i za pomocą dołączonej do opakowania szczoteczki czyścimy całą powierzchnię zamszową buta. Po wykonaniu tej czynności spłukujemy skórę wodą i pozostawiamy buty do wyschnięcia. Najlepiej dać im 1 dzień ze względu na ilość wody jaką wchłoną one w tym procesie.
- Po wyschnięciu butów szczotkujemy buty szczotką do zamszu a następnie nakładamy Renowator w sprayu do zamszu w odpowiednim kolorze. Wydobędzie on z naszych butów piękno i głębię tonu jednocześnie zabezpieczając przed wchłanianiem wody.
- Po ponownym dokładnym wyszczotkowaniu butów możemy również nanieść specjalny preparat- Nano Protektor, dzięki jego bardzo zaawansowanym technologicznie właściwościom, zapobiega on wchłanianiu wody i innych płynów, a nawet przywieraniu do zamszu brudu i błota.
Skórzana podeszwa
Ten jakże elegancki element klasycznego obuwia wymaga również nieco uwagi ze strony użytkownika. Niektórzy dżentelmeni skórzaną podeszwę podzelowują w celu ochrony przed ścieraniem i podniesienia przyczepności buta. Oczywiście jest to indywidualny wybór każdego klienta, jeśli jednak decydują się Państwo na pozostawienie skórzanej podeszwy należy również wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy po każdym przemoczeniu skórzaną podeszwę pozostawić do naturalnego wyschnięcia. Czas schnięcia zależy od stopnia przemoczenia. W przypadku mocnego przemoczenia należy buty wypchać zwykłymi gazetami, które wchłoną wilgoć. Należy pamiętać również aby pozostawić buty w takiej pozycji aby podeszwa mogła swobodnie wyschnąć. W przypadku głębszej konserwacji skórzanej podeszwy można ją delikatnie obmyć aby następnie po wyschnięciu nałożyć specjalny tłuszcz do pielęgnacji podeszwy w bardzo małych ilościach. Należy pamiętać, że wierzchnia warstwa podeszwy po nałożeniu tłuszczu może szybciej ulegać ścieraniu pozostawiając jednocześnie po sobie ślady.